otomatik bilgisayar kapatma
otomatik bilgisayar kapatma

Programsız Otomatik Bilgisayar Kapatma

Bugün sizler için basit ama faydalı bir bilgi paylaşmak istiyorum, programsız otomatik bilgisayar kapatmak. Bu ne işimize yarar diyenleri duyar gibiyim, ne işe yarayabilir bir kaç örnek ile size açıklayayım, öncelikle evden aniden çıkmanız gerekti bir dosya indiriyorsunuz ama o da ne 45 dk civarı daha süreceği gözüküyor hemen imdadınıza aşağıdaki kod yetişiyor. Yada bilgisayarınızı Televizyona bağladınız gece film/dizi seyrediyorsunuz uykunuz geliyor ama biraz daha seyretmek için uyku ile savaş veriyorsunuz tabi sonunda kazanan genelde uyku olur saat sabah 05:00 da bir gözlerinizi açarsınız. Film yada diziniz bitmiş televizyon açık bilgisayar açık kalmış. Bunların önüne geçmek için yapmanız gereken sadece bu konuda yapılanları yapmak. Sizler için basit bir dil ile anlatırken aynı zamanda resimler ile (ekran görüntüsü) daha da basit hale getirdim. Hatta 50-55 saniyelik konu ile alakalı video bile çektim.  Şimdi lafı uzatmadan konuya geçelim.

 Otomatik Bilgisayar Kapatma
Otomatik Bilgisayar Kapatma

1. Öncelikle Windows başlata giriyoruz yada Windows tuşu+R

2. ”cmd” yazıp entera basıyoruz, yada komut istemi ne tıklıyoruz mouse ile 

Aşağıdaki resimdeki gibi bir ekranımız açılıyor.

 Otomatik Bilgisayar Kapatma
Otomatik Bilgisayar Kapatma

1. ”shutdown -s -f -t 3600” yazıp entera tıklıyoruz. 

3600 saniye cinsinden zamanı belirler, 3600 saniye = 60 DK 7200 yaparsanız 120 DK yani 2 saat olur. Bir kaç hazır kod aşağıda örnek veririm. 

 Otomatik Bilgisayar Kapatma
Otomatik Bilgisayar Kapatma

Her şey yolunda gittiğinde yukarıdaki resimdeki gibi bilgisayarınız ekranının sağ alt köşesinde sistem trayda (bildirim alanı) yukarıdaki örnekteki gibi uyarı çıkmaktadır. 

Yukarıdaki örnekleri istediğiniz gibi çoğalta bilirsiniz.  Basitçe bilgisayarınızı 5 saat sonra kapanmasını istiyorsunuz yapmanız gereken işlem, 3600×5= 18000 

18000 alıyoruz,   shutdown -s -f -t  kodudumuza ekliyoruz.

bir kaç hazır kod

 shutdown -s -f -t 10800    3 Saat

 shutdown -s -f -t 18000    5 Saat

 shutdown -s -f -t 36000    10 Saat 

 shutdown -s -f -t 72000    20 Saat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir